Ramazan Bayramı için çarşı pazarın yolunu tutan vatandaşlar pek çok seçenek arasında bütçelerine en uygununu almak için yarışıyor. ޞeker fiyatlarında alt taban 10 liradan başlıyor.

Bayrama yaklaşılırken çarşı pazarda bayram şekeri ve lokum hareketliliği yaşanıyor. Bayram alışverişini son güne bırakmak istemeyen vatandaşlar onlarca seçenek arasında bütçelerine en uygununu seçmeye çalışıyor. Şeker, 10 liradan başlayan fiyatla tezgahları doldururken lokumun fiyatı ise 60-70 liraya kadar çıkıyor.

11 ayın sultanı Ramazan’ın veda etmeye hazırlandığı günlerde bayram alışverişi hazırlıkları da şimdiden başladı. İstanbul’da bayram alışverişinin kalbi olan Mahmutpaşa, Kapalıçarşı ve Mısır Çarşısı’nda da bu hazırlığın izlerini görmek mümkün. Pek çok tezgah şimdiden bayram şekerleri ile doldu. Rengarenk şekerler bayram alışverişinin en önemli unsurlarından biri. Bu nedenle de şeker fiyatları alışverişe çıkanları yakından ilgilendiriyor.

Piyasada bayram şekeri hareketlilðiMahmutpaşa ve Mısır Çarşısı çevresinde hemen her keseye uygun şeker ve tatlı türünü bulmak mümkün. Ancak alt limit 10 liradan başlıyor. 10 liranın altında bayram şekeri bulmak zor. Bununla birlikte marka ve gramajına bağlı olarak kilogram fiyatları yukarı doğru tırmanıyor. Hurmada da benzer fiyatlar var. Pek çok çeşidi bulunan hurmanın kilosu 100 liraya kadar çıkıyor.

Bayramlık alışverişin diğer tatlarından biri de lokum. Tatlı türünde lokumu tercih edecekleri daha pahalı seçenekler bekliyor. Markalı bir lokum satıcısında ürünler çoğunluklu gramla satılıyor. 30 liradan başlayıp 70 liraya kadar lokum bulabilmek mümkün oluyor. Gramaj ve kullanılan malzeme zenginleştikçe fiyatlar da olabildiğinde yukarıya tırmanıyor.

Tekstil alışverişinin vazgeçilmez bölgelerinden Mahmutpaşa da her zamanki yoğunluğunu yaşıyor. Ancak bayram alışverişi heyecanı burada da göze çarpıyor. Bayrama yeni elbiseleriyle girmek, çocuklarına yeni kıyafet almak isteyenler her zaman olduğu gibi Mahmutpaşa’ya uğruyor.

Vatandaşların her zaman olduğu gibi tercihi bütçelerine uygun alternatifler bulabilmek. Bayram fiyatlarını yüksek bulan da var, mecburen alacağını söyleyen de.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın