Meşhur Baylan Pastanelerinin kurucusu ve Türkiye’nin ilk akademisyen pastacısı Bay Harry Lenas hayatını kaybetti. 

Baylan Pastanelerinden yapılan açıklamaya göre Harry Lenas, 13 Haziran Pazartesi günü saat 13.00’te Taksim Aya Triada Rum Ortodoks Kilisesi’nde düzenlenecek törenin ardından Şişli Rum Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

Harry Lenas kimdir?

harry_lenas_1Baylan Pastanelerinin kurucusu Filip Lenas’ın büyük oğlu Harry Lenas, 1931 yılında doğdu. Liseyi bitirdikten sonra Beyoğlu Baylan’da mesleği öğrendi. Bir yıl Viyana’da pastacılık okulu Zuckerbaecker Schule’de öğrenim gören, Viyana’da çeşitli pastanelerde tatil günleri bile staj yapan Harry Lenas, İsviçre’nin Luzern şehrindeki Richmont Fachshule’de de 9 ay yatılı olarak pastacılık ve çikolata pralin konusunda eğitim aldı.

Harry Lenas daha sonra ünlü Mövenpick Restaurant’da da çalışarak okullarda öğrendiklerini uygulamaya başladı. Gefrat Solingen’de çikolatacılık kurslarına da katılan Harry Lenas akademisyen bir pastacı olarak Türkiye’ye döndü.

Harry Lenas, babasının izini takip ederek 1954 yılında Türkiye’ye döndükten sonra Karaköy’de tünel çıkışının karşısında ilk gündüz barı “Tagesbar”ı açtı.

Dondurma, karamel, badem, vanilya, fıstık ve krem şanti ile yapılan ve üstüne bal ve karamel sosu dökülerek bir kedi dili bisküviyle servis edilen Baylan’ın ünlü tatlısı “Kup Griye”den sonra, Baylan’ın ilkleri arasında, İtalyan espressosu, İtalyan dondurması, milk shake’ler, İskandinav kanepeleri ve tost sayılabilir. Bildiğimiz tostlardan farklı olan bu tostlar, tam yağlı gravyer peynirinden yapılıyordu. Türkiye’de ilk cappuccino da Baylan’da tadıldı. İlk likörlü, pralinli, limonlu ve krokanlı çikolatalar da Baylan’da İstanbullularla buluştu.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın