BAİB Başkanı Mustafa Satıcı, Rusya'ya yaş sebze meyve ihracatının başlamasıyla birlikte yılsonunda Batı Akdeniz ihracat rakamlarının beklenen noktaya ulaşmasını düşündüklerini ifade etti.

Eylül ayının son haftası itibariyle 1 milyar dolar rakamını geride bırakan Batı Akdeniz ihracatında 148 milyon dolar ile Çin ilk sırada yer aldı. Çin’i, Almanya, İran ve Ukrayna takip etti. BAİB Başkanı Mustafa Satıcı, Rusya’ya yaş sebze meyve ihracatının başlamasıyla birlikte yılsonunda Batı Akdeniz ihracat rakamlarının beklenen noktaya ulaşmasını düşündüklerini ifade etti.

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliğinden (BAİB) yapılan açıklamaya göre, Batı Akdeniz ihracatı, Eylül ayının son haftası itibariyle 1 milyar dolar rakamını geride bıraktı. Yaş meyve sebze ve maden sektörü bu rakama ulaşılmasında önemli rol oynadı. Açıklamada, kimya ile ağaç ve orman ürünleri sektörlerinin de bölge ihracatına önemli katkı sunduğu belirtildi.

BAİB Başkanı Mustafa Satıcı, Rusya’ya yaş sebze meyve ihracatının başlamasıyla birlikte yılsonunda Batı Akdeniz ihracat rakamlarının beklenen noktaya ulaşmasını düşündüklerini ifade etti. Satıcı, BAİB’den yılın ilk 9 ayında yapılan ihracat hakkında şu bilgileri verdi:

“İhracatta 1 milyar dolara ulaşıldığı bir dönemde sektörlerin performansına bakıldığında maden sektörünün 278 milyon dolarla ilk sırada yer aldığı görülüyor. En fazla ihracat yapan sektörler sıralamasının ikinci sırasında ise 260 milyon dolarla yaş meyve sebze sektörü yer alıyor. Son yıllarda ihracat performansını istikrarlı bir şekilde artıran kimya sektörü ise 107 milyon dolarla üçüncü sırada yer alıyor. Ağaç ve orman ürünleri ihracatı ise 90 milyon dolar ile 100 milyon dolar sınırına çok yaklaştı. Hububat, bakliyat ve yağlı tohumlar sektörü ise 31 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi.

İhracat performansımızın ülkelere göre dağılımına bakıldığında ilk sırada 148 milyon dolar ile Çin’in ilk sırada yer aldığı görüldü. Rusya krizi sonrasında etkinliğin artırıldığı Almanya’ya ihracatta ise 102 milyon dolar ihracata ulaşıldı. Almanya pazarında geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 57 ihracat artışı yaşandı. Listenin geriye kalan kısmında 47 milyon dolarla İran, 38 milyon dolarla Ukrayna, 34 milyon dolarla Kazakistan yer aldı. İhracat yaptığımız ülkelerin 28’ine 10 milyon dolar ve üzeri ihracat gerçekleştirdiğimiz görüldü.

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) olarak, önümüzdeki süreçte de bölge ekonomisine katkı sağlamak adına çalışmalarımızı aralıksız sürdüreceğiz. Rusya’ya ihracat yapamadığımız dönemde edindiğimiz tecrübelerden yola çıkarak, büyük emekler sarf ederek oluşturduğumuz alternatif pazarlarda etkinliğimizi daha da artırmak için çalışacağız. Yeni pazar arayışlarımızı sürdürerek, ürün taleplerinin geldiği yeni bölgelere ihracat gerçekleştirip, ülkemizin 2023 ihracat hedeflerine ulaşmak için üzerimize düşen görevi ihracat ailesi olarak yerine getirme çabasında olacağız.

Ayrıca Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ (URGE) kapsamında yeni kümeler oluşturarak, bölgemizde faaliyet gösteren tüm sektörlerin ihracatını artırması için çalışmalar gerçekleştireceğiz.”

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın