Dünya Ayçiçeği Derneği Başkanı Doç. Dr. Yalçın Kaya, Türkiye’nin, dünya ayçiçeği üretiminde önemli olduğunu belirterek, “Dünya üretiminde ilk 10 ülke arasındayız. Ayçiçeği verimi de dünya ortalamalarının üzerinde. Yağışlar özellikle çiçeklenme döneminde de devam ederse ben ayçiçeğinde bu sene rekor verim olmasını bekliyorum.” dedi.

Dünya Ayçiçeği Derneği Başkanı Doç. Dr. Yalçın Kaya
Dünya Ayçiçeği Derneği Başkanı Doç. Dr. Yalçın Kaya

Kaya, Balkan Kongre Merkezinde düzenlenen 19. Dünya Ayçiçeği Konferansının açılışında, Türkiye’de ilk defa düzenlenen konferansa ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Konferansın, her 4 yılda bir tekrarlandığını ve etkinliğin en büyüğünü Edirne’de düzenlediklerini aktaran Kaya, şöyle konuştu:

“Konferansta 41 ülkenden 600’den fazla katılımcı yer alıyor. Çok sayıda akademisyen, ayçiçeği konusundaki tecrübelerini ve çalışmalarını aktarma fırsatı bulacak. Türkiye’de yaklaşık 1,5 milyon ton ayçiçeği üretiliyor. Türkiye dünya ayçiçeği üretiminde önemli yeri olan bir ülke. Dünya üretiminde ilk 10 ülke arasındayız. Ayçiçeği verimi de dünya ortalamalarının üzerinde. Dünyada 30 milyon ton üretilen ayçiçeğinin yüzde 60’ı Karadeniz ülkelerinden. Esas üretici ülkeler Ukrayna ve Rusya. Türkiye, Romanya ve Bulgaristan’ı da katarsak dünya üretimine katkı yüzde 60’ı geçiyor. O nedenle konferansımız da ayçiçeğinin merkezinde yapılıyor.”

Kaya, bu yıl ayçiçeği rekoltesinde rekor yılı olabileceğini vurgulayarak, “Yağışlar özellikle çiçeklenme döneminde de devam ederse ben ayçiçeğinde bu sene rekor verim olmasını bekliyorum.” diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından katılımcılar Enver Şengül Ayçiçeği Atölyesi Fotoğraf Sergisini gezdi, bazı firmaların ürettiği tarım makineleri ile ayçiçeği ekipmanları hakkında da bilgi aldı.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın