Christian Kern

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılma kararının geniş kapsamlı etkileri, Rusya ile ilişkilerin normalleşme potansiyeli olarak şimdiden kendini göstermeye başladı.

Avusturya hükümeti yetkilileri İngiltere’de gerçekleştirilen ve Avrupa Birliği’nden ayrılma yönünde sonuçlanan referandumun uzun vadeli sonuçlarını görüşmek üzere geçen hafta Viyena’da bir toplantıda bir araya geldiler. Toplantıda konuşan Avusturya Başbakanı Christian Kern ve Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz referandumun ardından Avrupa Birliği’nin ağırlığını tekrar kazanmak için hızlı bir şekilde harekete geçmesinin önemine vurguladılar ve bu amaç doğrultusunda; güvenlik, göç, kalkınma, istihdam, yatırım ve çevre konularına odaklanılması gerektiğini belirttiler.

Toplantıda özellikle üzerinde durulan konulardan biri de Rusya ile ilişkiler başlığı oldu. Avusturya parlamentosunun çeşitli partilerden üyelerinin çoğunluğu Rusya’ya uygulanan mevcut yaptırımların kademeli olarak kaldırılması yönünde oy kullandılar.

Bugüne kadar uygulanan yaptırımların hedefine ulaşmadığını belirten Avusturya Ulusal Meclisi Başkan Yardımcısı Karlheinz Kopf, yaptırımların olumsuz etkilerinin her iki tarafı da etkilediğine dikkat çekti.

Başbakan Kern yaptığı konuşmada Avrupa Birliği tarafından yaptırımların uzatılması yönünde karar alınırken konunun tartışılmamış olmasından dolayı pişmanlığını dile getirdi. Avusturya Başbakanına göre şimdi Rusya ile bağları tekrar güçlendirme zamanı.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın