Avrasya Ekonomik Birliği (EEU), birlik dışındaki ülkelerden et alımını 2017 yılında üçte iki oranında azaltmayı planlıyor.

Avrasya Ekonomik Birliği (EEU), birlik dışındaki ülkelerden et alımını 2017 yılında üçte iki oranında azaltmayı planlıyor.

Rusya et ithalat kotasını 2016 yılı için; kırmızı ette 570 bin ton, domuz etinde 430 bin ton ve beyaz ette 364 bin ton olarak belirlemişti. Kazakistan’ın et ithalat kotası kırmızı ette 21 bin ton ve beyaz ette 140 bin ton,  Belarusya’nın et ithalat kotası ise domuz etinde 20 bin ton ve beyaz ette 10 bin 900 ton olarak belirlenmişti. Birlik dahilindeki diğer ülkelerde ise üçüncü ülkelerden et ithalatında kota uygulanmıyor.

Her ne kadar kotalar bugüne kadar her zaman tam anlamıyla uygulanmamış olsa da, EEU Tarımsal Politikalar Başkanlığı tarafından alınan kararın uygulanması durumunda, Birlik dahilindeki beş ülkenin toplam et ithalatı 750,000 ton civarında olacak.

Tarımsal Politikalar Başkan Yardımcısı Anna Buts; küresel gıda pazarında fiyatlarda ve üretim hacminde görülen dalgalanmalar karşısında Birliğin yerel üretim kapasitesinin arttırılması, tedarik zincirinin iyileştirilmesi ve tarım ve gıda sektörlerinde üyeler arasında işbirliğinin arttırılmasını destekleyeceklerini açıkladı.

Birlik içerisindeki genel görüş, ticaret akışının planlı bir şekilde yeniden oluşturulacağı yönünde. Bu durumda Rusya’nın üretim fazlası beyaz et ve ürünleri Kazakistan, Ermenistan ve Kırgızistan’a ihraç edilecek ve bu ülkeler de Rus pazarında kırmızı et ve ürünlerini satacak. Ancak kırmızı ette hali hazırda üretim açığı bulunuyor.

Buna karşın et sektöründeki tüm paydaşlar, Avrasya Ekonomik Birliği et pazarları arasında üyeler arası işbirliğinin geliştirilmesine yönelik karardan memnuniyet duymuyor. Globalmeatnews internet sitesine yaptığı açıklamada Kazakistan Beyaz Et Üreticileri Birliği Başkanı Ruslan Sharipov, yerel pazarda fiyatların düşmesi nedeniyle Rus üreticileri suçluyor.

Ruslan Sharipov; “Eğer hükümet yerel beyaz et üreticilerini korumaya yönelik ciddi adımlar atmazsa, üretim çiftliklerinde işten çıkarmalarla karşı karşıya kalırız. Küçük ve orta ölçekli işletmeler çalışanlarının %70 veya %80’ini, büyük ölçekli işletmeler ise çalışanlarının %50’sini işten çıkarmak zorunda kalabilir.” açıklamasında bulunuyor.

 

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın