Anavatanı Güney Amerika'nın And Dağları olan ve yüksek besin değeriyle astronotların beslenmesinde de kullanılan kinoanın deneme üretimi Çankırı’da yapılıyor.

Anavatanı Güney Amerika’nın And Dağları olan ve yüksek besin değeriyle astronotların beslenmesinde de kullanılan kinoanın deneme üretimi Çankırı’da yapılıyor. 

Çankırı’nın Germece köyünde Ahmet Gamzeli tarafından 15 dekarlık alanda yapılan kinoa ekimi; Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Osman Çakır, TZOB Çankırı Ziraat Odası Başkanı Nejat Gamzeli, Bitkisel Üretim Şube Müdürü Ömer Doğan ve Koordinasyon Şube Müdürü Zafer Kaya ile görevli teknik personel tarafından kontrol edildi.

Astronot yiyecegi kinoaİl Müdürlüğünden yapılan açıklamada, “Astronot yiyeceği olarak tanınan ve bilinen ‘Kinoa’ bitkisinin araziye uyumuna ve verimine bakılarak ilerleyen yıllarda çiftçilerimiz için alternatif ürün olarak planlama yapılabilecektir. Çiftçilerimiz genel olarak kıraç tarım yapmakta ve hububat yetiştirmektedir. Kıraç arazileri daha iyi değerlendirebilmek adına, boş kalmasının önüne geçebileceği, alternatif ürün olarak çiftçilerimizin gelir düzeyini artırabileceği, bilimsel olarak da birçok faydasıyla (protein açısından 6-7 kat zengin, tüm aminoasitleri ve vitaminleri, mineralleri içermesi) çiftçilerimize iyi bir gelir getireceği, tarım ve tarıma dayalı ekonomiyi canlandırabileceği, göçü engelleyerek, refah düzeyini iyileştirebileceği öngörülmektedir. Önder çiftçilerimizden olan Sayın Ahmet Gamzeli’ ye çalışmalarından ötürü teşekkür ederiz.” denildi.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın