Hatay’ın merkez ilçesi Antakya’nın önemli lezzetlerinden ve simgelerinden biri olan küncülü Ramazan Helvası tezgâhlardaki yerini aldı.

Antakya’da 200 yıldan bu yana dededen toruna gelen bir miras şeklinde Ramazan Helvası üretimi yapan Fansa ailesi, bu lezzetli geleneği devam ettirmeleriyle ön plana çıkıyor. Antakya Uzun Çarşı’da, küçücük bir dükkan içinde Ramazan Helvası üretimine başladıklarını belirten, geleneğin günümüzdeki temsilcisi Mehmet Fansa ve aile bireyleri, kendilerine gösterilen yoğun ilgiden dolayı memnuniyetlerini ifade etti.

Antakya'nin Ramazan tatlisi 'Kunculu Helva'Sadece Ramazan ayına özgü olarak ürettikleri bu helvanın, meşakkatli aşamalardan geçilerek tezgaha konulduğunu belirten Mehmet Sıddık Fansa, ülke genelinde bir çok ilin yanı sıra Almanya ve Belçika’ya da bu helvadan gönderdiklerini, rağbet gördüklerini dile getirdi. Üretimi geleneklere uygun olarak 60 yıllık özel bir makine ile yaptıklarını söyleyen Mehmet Sıddık Fansa, Ramazan ayının vazgeçilmezlerinden olan bu lezzeti yine çocuklarına, torunlara aktararak yaşatmaya devam edeceklerini bildirdi.

Bu lezzete önce tahin, şeker ve su karışımı ile başlanıyor. Bu karışık yaklaşık üç saat kaynatılarak kıvama getirildikten sonra içerisine kavrulmuş küncü eklenen karışım beyaz küncü ile yoğrulduktan sonra özel makineden geçirilerek yemeğe hazır hale getiriliyor.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın