Sağlık Bakanlığı tarafından ‘Uyuşturucu ile Mücadele Eylem Planı’ kapsamında 8 Temmuz 2015’te kurulan ‘Alo 191’ 10 ayda 65 bin 680 çağrı aldı. Gelen aramalar arasında ilk sırayı tedavi olmak amacıyla arayanlar oluşturdu. Sokaktaki vatandaş ise 10 aydır hizmette olan çağrı hattını bilmiyor.

Uyuşturucu kullanımı ve uyuşturucu bağımlılığı tüm dünyayı olduğu gibi Türkiye’yi de tehdit eden önemli sorunlardan biri. Bireyin yanı sıra ailesini ve yaşadığı toplumu da olumsuz etkileyen uyuşturucu kullanımı fiziksel ve ruhsal sorunların yanında ekonomik, toplumsal sorunları da beraberinde getiriyor. Yaşanan bu sorunları ortadan kaldırmak amacıyla Sağlık Bakanlığı ve beraberinde 7 diğer bakanlık (Adalet Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı) koordineli çalışmalar yürütüyor. Bunlardan biri Uyuşturucu ile Mücadele Eylem Planı kapsamında geçen Temmuz ayında devreye giren Alo 191 Uyuşturucu İle Mücadele Destek Hattı. 10 aylık süreçte toplamda 65 bin 680 çağrı alan hatta sosyolog, psikolog, sosyal çalışmacı ve çocuk gelişimcilerinden oluşan personel görev yapıyor.

7 gün 24 saat hizmet veriyor

Vatandaşların doğru bilgiye ulaşmaları ve ihtiyaç duydukları konularda danışmanlık hizmeti alabilmeleri amacıyla kurulan ALO 191 hattı, 7 gün 24 saat hizmet veriyor. Hattı arayan kişilerin kimlik bilgileri alınmadığı gibi kişiler tarafından verilen bilgiler doğrultusunda taleplerine uygun hizmet sunuluyor. Arayan kişinin ihtiyacına yönelik olarak operatörler, aile hekimleri, psikiyatri klinikleri, AMATEM, İŞKUR birimleri, sosyal yardımlaşma vakıfları, belediyeler, narkotimler ve diğer kolluk birimleri ile irtibata geçerek, kişinin ihtiyacına yönelik çözümler arıyor.

Danışanlar takipte

ALO 191 hattı aracılığıyla danışanlar, 7 gün, 15 gün, 1 ay, 3 ay, 6 ay ve 12 ay sonra tekrar aranarak tedavi süreci içerisinde kalmaları sağlanıyor. Bakanlık, bu takiple, vatandaşın süreç içerisinde yaşadığı tüm sorunlardan zamanında haberdar olarak gerekli çözümler üretmeyi amaçlıyor. Açıldığı 31 Mayıs 2016’dan bu yana toplam 65 bin 680 çağrı karşılayan hatta, gelen çağrılar arasında ilk iki sırayı tedavi olmak amacıyla arayanlar ve konuya ilişkin genel bilgi almak için arayanlar oluşturuyor.

Bakanlığın diğer çalışmaları

Bakanlık, uyuşturucu ile mücadelede aile hekimlerine de görevler düştüğü bilincinden hareketle onlara yönelik eğitimler de düzenliyor. Bu kapsamda, aile hekimlerine ‘Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı’ sunuluyor. 81 ilden gelen hekim, psikolog, sosyal çalışmacı ve diğer sağlık çalışanlarına bu verilen eğitimlerle, aile hekimlerinin yıl sonuna kadar bağımlılık konusunda eğitim alarak gerekli müdahaleleri gerçekleştirebilecek ve danışmanlık yapabilecek seviyeye ulaşmaları hedefleniyor.

Ayakta tedavi merkezleri 6 yılda 19’dan 66’ya ulaştı

Bakanlığın sunduğu diğer hizmetleri ise, tedavi hizmetlerinin güçlendirilmesine yönelik faaliyetler oluşturuyor. Bu amaçla, ayakta ve yatarak tedavi verilen merkezlerin sayısı 2010’da 19 iken bugün bu sayı ülke genelinde 66’yı buluyor. Yatak kapasitesi ise 650’den 855’e yükseltilerek yüzde 30 oranında artış gösteriyor. Ayrıca, bağımlılık alanında kullanılan bazı ilaçlar, SGK tarafından geri ödeme listesine de alındı.

Sokaktaki vatandaş hattı bilmiyor

Sokaktaki vatandaş ise, uyuşturucu ile mücadele kapsamında hayata geçirilen hizmetlerden habersiz. Gençler ve aileler hattı bilmiyor. Ailelerin çoğu, uyuşturucuyla mücadelede en önemli görevin yine kendilerine ve bakanlıklara düştüğünü savunuyor. Birçok aileye göre ise uyuşturucuya başlamanın en önemli nedeni arkadaş çevresi.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın