(Soldan sağa) : Efe Fırat-Birol Celep (Ege Kuru Meyve ve Mam. İhr. Birl. YK Başkanı)-Ertan Yalçın (Türkiye’nin New York Başkonsolosu)-Davut Er (EZZİB Başkanı)-Serdar Özkan (Türkiye’nin New York Başkonsolos Yrd.) -Özgür Çelikel (Türkiye’nin New York Ticaret Ataşesi).

Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi (ZZTK) Türk zeytin ve zeytinyağının ABD’deki pazar payını arttırmak için dünyanın en büyük gıda fuarları arasında yer alan ve bu sene 62.’si düzenlenen New York Fancy Food Fuarı’na katıldı.

Türkiye’nin üretiminde dünya liderliğini hedeflediği sofralık zeytin ve dünya ikinciliğini amaçladığı zeytinyağında, ülkemizi tüm dünyaya tanıtmayı sürdüren Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi (ZZTK)’nin son durağı ABD oldu.

Davut Er (solda), Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı ve Efe Fırat, Ege Kuru Meyve ve Mam. İhr. Birl. YK Başkanı
Davut Er (solda), Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı ve Efe Fırat, Ege Kuru Meyve ve Mam. İhr. Birl. YK Başkanı

26-28 Haziran 2016 tarihleri arasında Amerika Birleşik Devletleri New York’ta düzenlenen ve ABD’nin en önemli gıda fuarı olan Summer Fancy Food Show’a ZZTK olarak da katıldıklarını belirten Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Davut Er, fuar boyunca ZZTK standına ilginin yoğun olduğunu kaydetti. Amerikalıların Türk zeytin ve zeytinyağını beğendiğini ve özellikle bazı Amerikan firmalarının Türk zeytin ve zeytinyağını bu pazarda görmek istediklerini belirten Er, fiyat sorunu çözülürse, bu pazardaki yüksek talebi karşılayabileceklerini söyledi.

Başkan Er, ABD pazarıyla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:

“Dünyanın en büyük zeytinyağı ithalatçısı olan ABD gelecek için de çok önemli bir pazar. ABD bizim ana hedef pazarlarımızdan ve en önemlilerindendir. Amacımız ABD’ye olan Türk zeytin ve zeytinyağı ihracatını artırmak ve bu pazarda yerimizi sağlamlaştırmaktır. Amerika Birleşik Devletleri’nde Türk zeytinyağları uzun süredir tanındığını biliyoruz, bunu bir fırsat olarak görerek Türk zeytin ve zeytinyağındaki fiyatları dünyaya göre eşit bir hale getirebilirsek bu pazarda önemli bir yere sahip olabileceğimize inanıyorum. Ayrıca süreklilik de Amerika pazarı için oldukça önemli. Bu sürekliliği sağlayabilirsek alıcıların güvenini kazanmanın mümkün olacağını ve bu durumun ihracatımızı olumlu etkileyeceğini düşünüyorum.” dedi.

Amerikalıların spesifik ürünlere de ilgi duyduğunu belirten Davut Er, “Özellikle dolgulu yeşil ve marin yapılmış zeytinlere, ayrıca natürel sızma zeytinyağına büyük ilgi var. Bunun yanı sıra prina yağının ABD’de kullanımı fast-food tüketimi yoğun olduğundan yüksek oranda. İlgi duyulan bu ürünlerin pazar potansiyelinin ülkemiz açısından değerlendirilebilmesi için, yeni bir strateji üzerine çalışılması büyük önem arz etmektedir. Bu strateji kapsamında, sektörün geçtiği bu zor dönemde Ekonomi Bakanlığı’nın sektöre yönelik aktif bir destek mekanizması geliştirmesi durumunda ABD pazarına daha fazla ihracat imkanı doğacaktır.” şeklinde konuştu.

Türk zeytin ve zeytinyağına gösterilen ilgiden son derece memnun kaldıklarını belirten Davut Er, Amerika Birleşik Devletleri’ne yapılan ihracatın fuara tüm dünyadan büyük firmaların katıldığını ve ZZTK olarak tanıtım faaliyetlerini sürdüreceklerini belirtti.

ZZTK standını, Türkiye’nin New York Başkonsolosu Ertan Yalçın ve Ticaret Ataşesi Özgür Çelikel ziyaret ederek, Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Davut Er’den sektöre yönelik bilgi aldı.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın