İthal tohuma karşı doğal tohumlar 70 yıllık domates tohumu Türkiye’nin ilk Tıbbi Bitkiler Bahçesi'nde

İstanbul Zeytinburnu’nda bulunan Türkiye’nin ilk Tıbbi Bitkiler Bahçesi ithal tohumlara karşı doğal tohumları koruyor. İçerisinde 700’den fazla doğal bitki türünün bulunduğu bahçede doğal tohumlar hem muhafaza ediliyor hem de çoğaltılıyor. Bahçedeki tohumlardan en eskisi ise 70 yıllık domates tohumu.

Sakız kabağı, domates, mor patates, beyaz patlıcan, doğal mısır ve hint yağı bitkisi gibi birçok sebzenin tohumunu koruma altına alan Türkiye’nin ilk Tıbbi Bitkiler Bahçesi, dışarıdan gelen ithal tohumlara karşı doğal tohumları koruma altına alıyor. Lezzeti ve görüntüsüyle görenleri şaşırtan ürünler ise bu bahçede üretiliyor. Bahçede bulunan birçok tohumdan en eski olanı ise 70 yıllık domates tohumu.

zeytinburnu_tohum_2

 

“70 yıllık domates tohumu koruma altında”

Bahçenin Uzman Biyoloğu Tuğçe Ağba Sevencan, “Bahçemizde 700’ü aşkın bitki türü bulunuyor. Hepsinde doğal tohum kullanılıyor. Bu tohumlar kendi neslini devam ettirebilecek nitelikte. Bu yıl aldığımız tohumların seneye de devam edebilmesi için onları hasat ettikten sonra belirli koşullarda özenle saklıyoruz. Dönemi geldiğinde ise ekmek için tekrar hazırlıyoruz. Bahçemizdeki en önemli tohumlardan bir tanesi 70 yıllık domates tohumu. Bunu sürekli söyleme gereği duyuyoruz. Doğal olduğu takdirde evimizde bile tek bir domates tohumuyla domates yetiştirebiliriz. Çünkü şu anda piyasadan alınan domates tohumlarının menşei tam olarak bilinmemekte. O tohumlar 2 yıldan sonra verimini yitirir. O yüzden buradaki ilk amacımız doğal tohumları koruma altına almak. Tıbbi Bitkiler Bahçesi olarak maalesef tohum satışımız bulunmuyor ancak dönemsel olarak tohum takas şenliklerine katılıyoruz ve bu şenliklerde tohumları dağıtmaya çalışıyoruz. En son bulunduğumuz şenlikte domates ve bamya tohumu dağıttık.” diye konuştu.

“Amacımız endemik türleri de koruma altına almak”

Üniversitelerin de bu ürünlerden faydalandığını dile getiren Uzman Biyolog Sevencan, “En problemli denilen tohumlardan birisi de mısır tohumu. Bu tohumumuz herhangi bir kimyasal ilaca maruz kalmadan doğal olarak yetiştirilmektedir. Tanelerinin düzensiz ve tek tip olmaması doğal olduğunu gösterir. Bunun dışında doğal türlerimizden bir diğeri ise sakız kabağı. Bu da yenilebilir ve normal kabaktan daha iricedir. Bu kabağı, tohumlarını almak için hasat ettik. Bir süre sonra kesip tohumlarını saklamak için alacağız. Yine bir değişik tür olan beyaz patlıcan da bahçemizde koruma altına alınan türlerden bir tanesi. Beyaz patlıcan, her yerde görebileceğimiz bir tür değildir. Amacımız endemik türleri de koruma altına almak. Aynı zamanda bu ürünlerin iç etken maddelerini araştırmak için üniversitelerimiz de bizden faydalanıyorlar.” ifadelerini kullandı.

zeytinburnu_tohum

“Tedavi için kullanılan bitkilerimiz de var”

Kurutulan tohumların daha sonra tohum odasında muhafaza edildiğini belirten Sevencan, “Kurutma odasında kuruttuğumuz tohumları daha sonra tohum odasına getiriyoruz. Burada ya drog şeklinde kavanozlara koyuyoruz. Drog, bitkinin tedavi için kullanılan kısmıdır. Ya da tohum çekmecelerimize koyarak soğuk odada saklayıp muhafaza ediyoruz.” dedi.

Toplanan ürünlerden elde edilen doğal tohumlar, 14 gün boyunca kurutma işleminden geçtikten sonra belli derecelerde soğutulmuş odalarda muhafaza edilip kullanım ihtiyacına göre sınıflandırılıyor. Sakız kabağı, mor patates, aspir ve beyaz patlıcan gibi birçok endemik bitki türü Tıbbi Bitkiler Bahçesi’nde koruma altına alınan türlerden.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın