İngiltere’de 50 yıldan uzun süredir şeker ve sağlık konusunda araştırmalar yürüten Sugar Nutrition UK, şeker biliminin küreselleşmesi gerektiği gerekçesi ile kapatılıyor.

sugar_nutritionİngiltere’de 1964 yılından beri “şeker ve sağlık konusunda bilimsel tabanlı bilgi paylaşımı” amacıyla araştırmalar yürüten Sugar Nutrition UK adlı araştırma kuruluşu, şeker endüstri liderlerinden AB Sugar ve Tate & Lyle gibi şirketlerin mali desteklerini çekmesinin ardından çalışmalarına son verme kararı aldı.

Araştırma kuruluşu kapatılması ile ilgili; “şeker küresel bir konu olduğundan şeker ile ilgili bilimin de küresel olarak fonlanması gerekmektedir.” açıklamasında bulundu.

Londra Metropolitan Üniversitesi profesörlerinden ve aynı zamanda gıda politika uzmanı Jack Winkler foodnavigator internet sitesine yaptığı açıklamada, şeker sektörünün açık bir şekilde krizde olduğuna dikkat çekiyor.

Şeker endüstrisinin insanların desteğini alma konusunda savaşı kaybettiğini belirten Profesör Winkler; “Şekerin beslenme alanında bu denli öne çıkması bu durumun göstergelerinden biri. Bir diğer gösterge ise İngiltere’de uygulanacak olan şekerli içecek vergisi. İngiltere Çocukluk Çağı Obezite Planında şekerli gıdalara daha az miktarda şeker içerecekleri şekilde reformülasyon yapılmasına odaklanılması da bir diğer husus. Şeker endüstrisi açısından bakıldığında, endüstrinin yüksek öneme sahip bir sürü politik savaşı kaybettiğini görüyoruz.” açıklamasında bulunuyor.

sugar-image

Prof. Winkler; “Benim tahminime göre, endüstri rasyonel argümanlar ile gelecekteki politik savaşları kazanamayacağı sonucuna vardı… Gelecekte farklı silahlar kullanacaklar.” değerlendirmesinde bulunuyor.

AB Sugar alt kuruluşu olan British Sugar Genel Müdürü ve Silver Spoon şeker markası sahibi Paul Kenward yaptığı açıklamada Sugar Nutrition UK araştırma kuruluşuna son elli yılda araştırma alanında sağladığı katkılar için teşekkür etti. İngiltere’de obezite krizi için gerçek ve gerçekleştirilebilir çözümler bulmak amacıyla British Sugar şirketinin çalışmalarına devam edeceğini belirten Kenward; “2014 yılında başlattığımız (Making Sense Of Sugar) kampanya ile şekerin beslenmedeki rolü konusunda insanları bilgilendirmeye yardımcı olmaya devam edeceğiz.” açıklamasında bulundu.

Yalnızlaştırılan şeker

Şeker endüstirisi, araştırma alanında şekerin obezitenin nedeni olarak yalnızlaştırıldığını savunuyor. AB Sugar, yaptığı açıklamada obeziteye neden olan kalorilerin pek çok farklı kaynaktan geldiğine ve İngiltere’de resmi rakamlara göre şeker tüketimi azalırken obezite oranının arttığına dikkat çekiyor.

Sugar Nutrition UK araştırma kuruluşu eski üyelerinden Dr. Carrie Ruxton; “Tek başına şeker ile araştırma yapmak mantıklı değil çünkü pek çok gıda sektörü şekeri bir bileşen olarak kullanıyor ve beslenmede şeker genel olarak bu gıdalardan alınıyor.” açıklamasında bulunuyor.

AB Sugar şirketi tarafından iki yıldır sürdürülen “Şekeri anlamlandırma” (Making Sense Of Sugar) kampanyası ile şeker konusundaki doğru bilgilendirme sağlanması amaçlanıyor. Tüketicilerin şekerin beslenmedeki rolünü anlamalarına yardımcı olmak amacıyla başlatılan kampanyada “mevcut bilimsel kanıtlar şekerin direkt olarak obezite veya diyabete yol açtığını göstermiyor.” ifadesi kullanılıyor.

AB Sugar her ne kadar Sugar Nutrition UK araştırma kuruluşundan mali desteğini çekmiş olsa da yürüttüğü kampanya aracılığı ile İngiltere’de gerçekleştirilen pek çok şeker ile ilgili araştırma programlarına mali destek vermeyi sürdürüyor.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın