Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de ilki düzenlenen 1. Uluslararası Dolma Festivali’ne yoğun ilgi yaşandı.

Ülkenin 24 bölgesinden 400’den fazla temsilcinin katıldığı festival ziyaretçi akınına uğradı. Bakü’de Neapol Dinlenme Merkezi’nde organize edilen festivalde, 300’den fazla çeşitte sarma türü ziyaretçilerin ilgisini çekti.

Milli giysilerde stantlarını temsil eden görevliler, ziyaretçilerine sergiledikleri sarmalardan ikramda bulundu. Rengarenk sarma çeşitleri ile tanışan yabancı misafirler de, Azerbaycan milli mutfağının tadına doyamadı. Festivale yabancı ülkelerin diplomatik temsilcileri de katıldı.

Festivale Kelbecer ilinden katılan Şemseddin Hüseynov, açtığı stantta 82 çeşit sarma sergilediğini söyledi. Hüseynov, ziyaretçilerin yoğun ilgi gösterdiğini ve sarmalarını çok beğendiklerini bildirdi.

Abşeron ilinden festivale katılan Melahet Yusifkızı da birçok çeşit yapraktan sarma yaptıklarını söyledi. Yusifkızı, “Ayva yaprağı, dut yaprağı, fındık, fıstık yaprakları ve saymakla bitmeyen yapraklardan sarmalar yapıyoruz” dedi.

Etkinlikte sarma yarışmasının düzenlenmesi ise festivale heyecan kattı. Temsilciler jüri heyeti tarafından değerlendirilerek temsilcilerin sergiledikleri sarmalara dereceler verilecek.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın