Türkiye’nin köklü mezbahalarından olan, 1968 senesinde kurulmuş Göbel mezbahası, Medist Et Entegre Tesisi olarak hizmete girdi.

Göbel’in meşhur mezbahası yoluna Medist Et Entegre Tesisi olarak devam ediyor. 10 milyon TL’ye yenilenen mezbaha, üretim kapasitesi artırılmış bir et entegre tesisine dönüştürüldü.

Türkiye’nin köklü mezbahalarından olan, 1968 senesinde kurulmuş Göbel mezbahası, Medist Et Entegre Tesisi olarak hizmete girdi. Yenilenen tesisin açılış törenine Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş, TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, AK Parti SKM Başkanı Yıldız Seferinoğlu, çok sayıda milletvekilinin yanı sıra İTO Başkanı İbrahim Çağlar ve bölgeden çok sayıda bürokrat ve yetkili katıldı.

Göbel halkının da iştirak ettiği açılış ile bölgenin 1968’de kurulan ve bölgenin adıyla anılan tesis yeni yapısıyla hizmete girdi. 2015 yılında eski işletmenin yenileme yapmaması ve yetersizliği nedeniyle kapatılmasının ardından, Medist Et, tesisi Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nden 10 yıllığına kiraladı. Mezbaha yapılan yoğun bir çalışma ile adeta bir harabeden modern, hijyenik ve üretim kapasitesi artırılmış bir et entegre tesisine dönüştürüldü.

Daha önce en son üretim rakamlarına göre günde yaklaşık 2000 küçükbaş kesme kapasitesine sahip olan tesis, yenileme ve modernizasyon sonrası 3500 küçükbaş ve 250 büyükbaş hayvan kesimini sağlıklı bir şekilde yapabilir yapıya kavuştu. Tarihi mezbahanın Medist Et için entegre tesise dönüştürülerek yenilenmesi 10 Milyon TL’ye mal oldu. Şirketin bu yapılanma ve girişim için Balıkesir’deki yatırımı ise toplamda 25 Milyon TL’yi bulduğu ifade ediliyor.

Önümüzdeki yıl ortasında et ihracatına başlamayı, 2018’de ise bitmiş ürünle market raflarında son tüketiciye hitap edecek şekilde piyasaya girmeyi hedefleyen Medist Et, canlı hayvan ithalat ve ihracatının dışında gayrimenkul sektöründe ve Ortadoğulu girişimcilere yatırım danışmanlığı konularında faaliyet gösteriyor. Kırmızı et ve sakatat alanlarında temiz, sağlıklı ve hijyenik üretim ile çıkış yapacak olan Medist Et’in iki ayrı hayvan çiftliği bulunuyor.

Medist Hayvancılık Yönetim Kurulu Başkanı Musa Özcan açılışta yaptığı konuşmada, tesisin tam kapasite ile faaliyete geçtiğinde 110 kişilik istihdam sağlayacağını kaydetti.

HENÜZ YORUM YOK

Bir Cevap Yazın